Trening mięśnia silnej woli - czyli rola gier w moim życiu [Konkurs #pl-gry]

man-461195_960_720.jpg

W sporcie trenuje się nie tylko mięśnie należące do ciała, ale mięśnie niefizyczne (psychologiczne?). Jednym z nich jest coś co nazywa się mięśniem silnej woli.

Silna wola, podobnie jak każdy fizyczny mięsień traci na sile, kiedy jest nietrenowany. Tak samo musi być regenerowany, gdy zostanie przeciążony. Na pewno nie raz zdarzyło się Wam w życiu, że bardzo do czegoś dążyliście i w pewnym momencie następował "power down" i nie było sensu kontynuować, należało odpocząć.

Mocny mięsień silnej woli jest bardzo potrzebny w sporcie, czy mówimy o tradycyjnym, czy np. e-sporcie, czy karciankach (poker i inne).

Rywalizacja

Gry pomagają mi utrzymywać dobrą kondycję, gdy nie mam treningów drużynowych, lub w czasie kontuzji. Jak ktoś dużo trenuje to zna na pewno to uczucie, gdy ma zabronione trenować - może być to nie do zniesienia.

Wtedy odpalam grę. Ważne by to była gra z udziałem innych żywych graczy. Więc, albo jakaś gra online lub gra karciana (mój przypadek). Chęć pokonania przeciwnika, bycia od niego sprytniejszym, ciągła rywalizacja to to co dają mi gry.

Dzięki nim nie wypadam z wprawy jeśli chodzi o skupienie, dążenie do celu, chęć bycia najlepszym, zawzięcie. Jest jednak bardzo ważna kwestia jeśli "granie w gry" ma być kształcące.

Zawsze analizuj swoją grę

Jeśli gra ma być przydatna w sporcie tradycyjnym, muszę z niej wyciągać wnioski, tak samo jak wyciągam wnioski z treningów. Nie może to być na zasadzie - "A pogram sobie trochę". Być może nie wpłynie to źle na utrwalanie kondycji naszego mięśnia, bo zachowujemy szybkość, percepcję, reakcję, ale nie rozwinie go.

A przecież o to mi chodzi, by gra nie była tylko zabawą. Właściwie to świadoma gra jest 100x lepszą zabawą. Dlatego też, gdy popełniam błędy w grze pc, odpalam Twitcha i oglądam najlepszych. Nie ma sensu powtarzać swoich błędów. Trzeba się uczyć od najlepszych i szlifować swój mięsień.

Co ciekawe wiele aspektów gry online może bezpośrednio przenosić się na sporty drużynowe - np. zimna krew podczas pojedynku na broń palną w Fortnite może dobrze przenosić się na chłodną głowę podczas meczu.

Zbliżają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Kiedy zobaczycie na filmikach naszą kadrę, która gra na zgrupowaniach w play station, siatkonogę lub piłkogolfa - nie powinniście być zdziwieni.