Ładunek informacyjny zjawisk (przykłady) - czyli dlaczego szukamy drzew na pustynii?

Ludzie powoli przyzwyczajają się do tego, że najważniejszym bytem we wszechświecie może być informacja sama w sobie. Coś czego nie da się bardziej skompresować, najprostsza forma zapisu. Można się z tym nie zgadzać, można tego nie rozumieć, ale co każe tak sądzić?

Inaczej mówiąc: czy potrafisz sobie wyobrazić coś bardziej konkretnego i znaczącego niż informacja?

Czym jest informacja?

Ludzkość nie potrafi tego zdefiniować do końca. Jest to bardzo abstrakcyjne pojęcie. Informacja może być reprezentowana przecież na różne sposoby. Najlepsze rozumienie informacji w fizycznym sensie nadało chyba zjawisko entropii.

Ludzki mózg śni na jawie

Świat nie jest taki jakim go widzisz. Kolory nie istnieją. Przestrzeń między atomami jest prawie pusta - dotyk jest złudzeniem. Dźwięki, światło to po prostu fale w przestrzeni, różniące się naturą. Generalnie nasz świat to bardzo nieprzyjazne miejsce, a jednak nasze mózgi wytworzyły interfejsy żeby móc w nim trwać. Nasze mózgi działają z około 0,5 sekundowym opóźnieniem (względem akcji-reakcji). Przez to musiały one wypracować predykcję "co się dzieje" już w momencie oparzenia ręki, żeby ją cofnąć. Kiedy zrozumiemy jak niedoskonali jesteśmy względem struktury miejsca, gdzie żyjemy - możemy zacząć szukać życia w innej formie, już tej prawdziwej. Czy to informacja jest prawdziwym "życiem" we wszechświecie jaki znamy (a może przyczyną)?

black.png

zdjęcie niczego, które "marnuje" 4 096 bajtów informacji


Ludzie mają poważny problem z rozumieniem informacji. Kiedy słyszymy o wypadku samochodowym, lub kolorze nowej bluzki naszej psiapsiółki, odpala nam się interpreter, który dopowiada milion informacji, które mogą ale nie muszą mieć związku z danym wydarzeniem. Dopowiadamy sobie fakty, które co gorsza zostają zapamiętane. Po 10 latach pamiętamy, że autem jechał facet, a bluzka miała głęboki dekolt mimo, że nikt nam tej wiedzy nie przekazał.

W tych wadach niektórzy upatrują niezwykłości naszego życia, w czasie którego zdobywamy więcej informacji niż oddajemy, w teorii wszechświata, gdzie sens entropii jest teorioinformacyjny (w termodynamicznej entropii świat dąży do samoistnego rozkładu informacji, zmniejszenia; w teorioinformacyjnej - odwrotnie) [skomplikowany koncept do dalszego badania].

Wybuch kultury informacyjnej w 20 wieku daje pewne tropy. My zajmiemy się jednak nieefektywnością wykorzystywania informacji.

Czarodziejska sztuka "typowania" liczb

Przykład wezmę z loterii, które są z nami od tysięcy lat (!). Sztuka typowania liczb przez graczy - w założeniach błędna - bazuje na mechanizmach, które wydają się racjonalne ale nie istnieją. Np. zależność wyników od poprzednich. Gracze mają tendencję do widzenia w losowaniach dziwnych kształtów (zaznacz liczby na kuponie), liczenia statystyk.

Fałszywe wzorce

Tymczasem, wszystko co sobie dopowiadamy patrząc na wyniki losowań np. Lotto to magia. Podobnie trochę jest z analizą techniczną w kryptowalutach***. W przypadku losowań, to nie te wyrysowane wzorce wpływają na przebieg losowania, a proces stochastyczny wynikający z użycia maszyny losującej, która swoim działaniem tak mocno zaciemnia dynamikę, że jest nieodróżnialna od procesu losowego.

Losowanie Lotto to 6 kulek. Ładunek informacyjny to tylko 6 liczb, a tymczasem gracze widzą w nich tysiące dopowiedzeń. Spójrzmy na przykładową analizę graczy - jakieś dane losowanie ma 4 liczby parzyste oraz 2 nieparzyste, pytanie brzmi:

czy to jest informacja losowania, bez której ono nie istnieje? Nie jest - bo żeby zapisać tę cechę losowania wystarczy zapisać wyniki losowania: 6 liczb.


  • witaj ziemianinie, jestem 0 a to 1 mój kompan. zarejestrowaliśmy podczas naszej podróży dziwną aktywność, więc wyskoczyliśmy z naszego mostu czasoprzestrzennego by odwiedzić to miejsce. powiedz nam jedno, przypadkiem czytaliśmy twój post i zauważyliśmy, że zdjęcie na którym nic nie ma zapisałeś w 32768 jednostkach informacji?
  • Wynika to z algorytmu, który zapisuje obraz, żeby był zrozumiały dla naszych interpreterów cyfrowych.
  • 1 do 0 (półgębkiem): wracamy na planetę, gdzie mieli przynajmniej dobrą teqilę?


ps Błędy merytoryczne proszę wytknąć w komentarzach :)
*** w przypadku krypto AT trochę działa ponieważ rynek działa zależnie od ludzkich poczynań, a ludzie w AT wierzą